תכנית ימ"י- ילדים מלמדים ילדים

"כשאחד מלמד שניים לומדים".

פרויקט ימ"י- ילדים מלמדים ילדים

 

בשנת תשע"ח יופעל הפרויקט בשכבת כיתות ג', ד' וה'.

 

ילדים אוהבים ללמוד מילדים אחרים המדברים ב 'שפה של ילדים'.

לדברי ילדים רבים, קל להם יותר להבין דברים כשהם שומעים אותם ממישהו שלומד באופן שבו הם לומדים אותם.

ממחקר שנערך באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, עולה כי אנשים לומדים טוב יותר וזוכרים טוב יותר כאשר הם מניחים שיהיה עליהם ללמד מישהו אחר חומר חדש.

 

רציונל הפרויקט ומטרותיו:

  • מחקרים מוכיחים כי למידה תוך כדי הנאה וחוויה היא בעלת תועלת גבוהה פי כמה מזו הנלמדת בכיתה בישיבה מול הלוח. כמו כן, הוכח, כי ילדים המלמדים ילדים מגיעים לתפוקה גבוהה בהבנת חומר הלימוד ובהטמעתו.

 

  • פרויקט זה מאפשר לתלמידים לחוות את עצמם כמורים צעירים בעלי אחריות חברתית החווים את מקצוע ההוראה בעודם צעירים. עצמאות בבניית מערכי שיעור, חווית ההוראה, העמידה בזמנים, הפקת הלקחים ובניית משוב עצמי- כל אלו הינם חלק ממערך שלם המאפשר לילדים לצמוח בביטחון ובאמונה ביכולתם כבוגרים.

 

  • התלמידים עשויים לגלות על עצמם יכולות חדשות וכישרונות שלא העלו בדעתם הקיימים בהם, מה שכמובן יעצים אותם הן בהיבט האישי – לימודי – רגשי והן בהיבט החברתי – קהילתי.

 

 

מודל הפרויקט וביצועו:

השיעור יתקיים בשעה קבועה במערכת. "המורים הצעירים" יבחרו ללמד נושאים מתחומים שונים המעניינים אותם.

 

בכל שיעור קבוצה אחת תלמד את הכיתה כולה. תחילה ילדים מתוך הכיתה ילמדו את ילדי כיתתם ובשלב השני ילמדו ילדים מהכיתות המקבילות.

 

במהלך ההיערכות ליישום הפרויקט, יכתוב כל תלמיד מה תחביביו ותחומי העניין שלו, ומה היה רוצה ללמד ילדים אחרים.

מחנכי הכיתה יצרו קבוצות ילדים בנות 2-4 תלמידים לפי תחומי עניין וכישורים משותפים, כך יוכלו הילדים להיחשף ולהתחבר לילדים אחרים.

הילדים יבחרו נושא מתוך רשימת נושאים ויתכננו את מהלך השיעור שלהם באמצעות כישרונותיהם הייחודיים. למעשה, המורים הצעירים ילמדו מתמטיקה, הנדסה, תנ"ך, שפה ומדעים באמצעות פעילות ספורטיבית/ תיאטרלית/ יצירה/ כתיבה יצירתית/ שירה ונגינה/ בישול ואפייה ועוד.