הקשר הרב דורי

שימור מורשת בסביבה דיגיטאלית
 
תכנית "הקשר הרב דורי" הינה תכנית ערכית חינוכית הבונה גשר ערכי בין  דורי , ומחזקת את מערכת הקשרים בין תלמידי  ביה"ס  לבין האוכלוסייה המבוגרת, באמצעות הסביבה הטכנולוגית.
 
בתכנית זו נפגשים התלמידים עם אזרחים ותיקים, ומלמדים אותם, בשלב הראשון מיומנויות תקשוב בסיסיות, שימוש בדאר אלקטרוני וגלישה באינטרנט. בשלב השני נבנית תכנית לתיעוד זכרונותיהם של המבוגרים, תוך למידה ושימור המורשת היישובית קהילתית, הארצית והלאומית של מדינת ישראל. במפגשים ההדדיים  תורם כל  צד מיתרונותיו לחיזוק הקשר הבין –דורי. למידה הדדית וחוויות משותפות תורמים להבנה טובה יותר של בן הדור האחר ובכך יוצרים מערכת שורשית וערכית בחברה.
 
תכנית הקשר הרב – דורי מאפשרת להפוך את הטכנולוגיה לדרך חיים יישומית, ומציאותית המרוממת ומפארת את חיינו, תוך העצמה של ערכי תרבות ושמירת המורשת הלאומית.
 
יתרונות התוכנית:
 
לתלמיד – התוכנית מאפשרת לבני הנוער להפוך ל"מורים" ומנחים צעירים במיומנות הטכנולוגיה, לפתח כישורי מנהיגות וכישורי הנחייה. היא מסייעת בגיבוש הזהות האישית תוך חיזוק ערכי השיתוף, ההתנדבות, התרומה וקבלת השונות – כל אלה יסייעו בעתיד לבני הנוער, במציאת תפקידם  ומקומם  בחברה ובקהילה בה הם חיים.
 
למבוגרים –  ניתנת ההזדמנות לגלות את רזי הטכנולוגיה, ואת היישומים המעשיים. מיומנות שיאפשרו להם תפקוד מיטבי בחברה המודרנית. התוכנית מאפשרת להם לתרום מניסיון חייהם ולהעביר את מורשת הדורות.

​​​​​​

"שתלתם ניגונים בי אימי ואבי

ניגונים מזמורים שכוחים

גרעינים גרעינים נשאם לבבי

עתה הם עולים וצומחים

עתה הם שולחים פאורות בדמי

שורשיהם בעורקי שלובי

ם ניגוניך אבי ושירייך אימי

בדופקי נעורים ושבים".

                                                                                     (פניה ברגשטיין)

 

טקס הפתיחה של תכנית הקשר הרב דורי – תשע"ח

 

מדברי המנהלת, אורית קייזר, 

 

  • תכנית הקשר הרב דורי פועלת בבית ספרנו כמסורת נפלאה כבר מספר שנים. זוהי תכנית חינוכית ערכית בה תלמידי כיתות. סבתותיהם וסביהם חוקרים ומתעדים יחדיו סיפורי חיים ומורשת, בשילוב הטכנולוגיה והסביבה המקוונת. מפגשים הרב-דוריים אלה מזמנים למידה הדדית, חיזוק הקשרים והבנה של בן הדור האחר. במהלך המפגשים נחשפים התלמידים לסיפורי החיים, תוך כדי שהם מלמדים את הסבתות והסבים מיומנויות מחשב ומתעדים בצוותא את סיפוריהם המרתקים. השבוע התקיים מפגש הפתיחה של תכנית הקשר הרב דורי. היה מרגש מאוד ולראות את התלמידים עם הסבתות והסבים הנרגשים יושבים ביחד צופים בטקס היפה שנערך לכבודם, מתכבדים בכיבוד שהוכן לכבודם והכל באווירה טובה ומחבקת. אנו כבר מחכים בקוצר רוח לשמוע את סיפורי החיים המרתקים.

תודתי והערכתי הרבה לדורית, ליאת, רנטה ורוני המחנכות שתלוונה את התלמידים בתכנית הנפלאה ולבתיה רכזת התקשוב במובילה את התכנית כבר שנים רבות במקצועיות רבה.

 

הקשר הרב דורי -טקס פתיחה – תשע"ח

סבא

 

 

 

 

פגישה ראשונה- היכרות 

 

בפגישה הראשונה הילדים, הסבים, הסבתות והגמלאים  היו נרגשים.

כל מבוגר בחר תמונה המתקשרת לחייו וסיפר אודותיה. התיעוד נעשה בעזרת הילדים בלוח ה- LINOIT.

בנוסף המבוגרים ציינו מה הם רוצים להוריש  לדור ההמשך והילדים כתבו מה הם רוצים לדעת על שורשי המשפחה. כמו כן המבוגרים והילדים ערכו השוואה סביב תחומי עניין- ספרי קריאה, מוסיקה, גסטרונומיה ועוד….

פגישה שנייה 

 

במפגש זה המבוגרים ביחד עם הילדים מלאו תעודת עולה והטמיעו אותה במפה השיתופית. ראינו שארץ ישראל מהווה כור היתוך.

בנוסף עסקנו באמונות טפלות ובתרופות סבתא.